EĞİTİM VE FARKINDALIK

Ağaç Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ağacın Bakımı

Ağacın Sulanması

Toprak Seçimi

İnsanın Soluduğu Oksijen Miktarı

Ağacın Sağladığı Oksijen Miktarı

Su Kaynaklarının Korunması

Erezyonun Engellenmesi

Mavi Ladin

Yayılıcı Bitkiler

Neden Ahşap?

Ormanlarımız

Geri Dönüşüm

Makalelerimiz

 

 

 

 

FAYDALI BİLGİLER

TASARRUF EN KOLAY KAZANÇTIR

SONBAHAR DA AĞAÇLARDAN DÖKÜLEN KURU DAL VE YAPRAKLAR İLE BUDANAN DALLARI TOPRAKLA BULUŞTURARAK TOPRAĞI ZENGİNLEŞTİRELİM

"Her Atık Bir Hammadde"

Geri Dönüşümlü Ambalajlar Kullanalım

Dünyadaki Su Rezervleri Gün Geçtikçe Azalıyor Su Tasarrufuna Azami Özen Gösterelim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPRAK SEÇİMİ

İki İğneli Çam Bakımı

Bu konu Pinus sylvestris ve Pinus mugo bakımı ile ilgilidir, ama anlatacağım teknikler bazı düzenlemelerle Pinus nigra, Pinus uncinata ve Pinus ponderosa için de kullanılabilir.

İklimle İlgili Bazı Notlar

Başlamadan önce: Bu konuda anlattıklarımı işe yaradığını biliyorum, çünkü bunları kendi çamlarım üzerinde başarıyla uyguluyorum. Ama biliyorum ki herkes benim yaşadığım yerde yaşamıyor ve iklimle ve mevsimler dünyanın farklı yerlerinde büyük değişimler gösteriyor.

 

Bununla birlikte inanıyorum ki, teknikler aşağı yukarı aynı olacaktır ve sizin yapmanız gereken bu teknikleri bulunduğunuz bölgedeki duruma adapte etmektir. Yapılacak en iyi şey, bölgenizde yaşayan bonsai ile uğraşan bilgili bir kişiye, bölgenizdeki hava şartları ve bitkilerin gelişim şartları hakkında danışmak olacaktır.

Olabildiğince basit tutmaya çalıştım, böylece herkesin kolaylıkla anlayabilmesi ve kendi ağaçlarına bu teknikleri uygulayabilmesini amaçladım. Anlattığım bütün teknikler (büyümesi gereken genç ağaçlar hariç) her yıl uygulanmalıdır. Ağacınızı dengede tutmak ve iğne küçültmek vs. için kullanılabilecek bir çok yöntem vardır. Benim anlattıklarımsa herhangi yeni başlayan birisi için gayet iyi bir başlangıçtır.

Çam Büyüme Modeli ve Enerji Bölgeleri

Enerji dengeleme tekniklerine girmeden önce, çam ağaçlarının üzerindeki farklı enerji bölgelerini anlatmalıyım.

Çamlar genelde, ışığın geldiği yöne doğru, düzensiz, yukarı yönlü bir büyüme gösterirler. Olgunlaştıklarındaysa daha yatay bir büyüme görülür. Çam ağacına bir bütün olarak bakarsak, Ağacın/dalın dış kısımlarının, iç kısımlardan, gelişimsel olarak önemli ölçüde farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu fark ağacın dış kısımlarının, diğer dalların gölgesinde kaldığı için ışığı büyük ölçüde engellenen iç kısımlardan, daha fazla ışık ve hava almasının bir sonucudur. Bir diğer neden de; çamların, ağacın tepesini ve dal uçlarını destekleyen büyüme modelidir.

Doğada ki tüm canlılar da olduğu gibi, sadece güçlü olan yaşayacaktır. Güçlü bölgeler zayıf bölgelere göre fotosentetik enerji sağlamada daha etkindirler. Tabii ki ağaç bu bölgeleri geliştirme ihtiyacı hissedecektir ve büyük oranda enerjisini bu bölgelere yönlendirecektir. Zayıf bölgelerse sonuçta daha zayıflayacak ve sonunda öleceklerdir. Bu doğal bir süreçtir, yani endişelenmeyin; anlatacağım tekniklerle çamın her bölgesini dengeleyeceğiz ve ideal şekilde ağacın her bölgesi eşit güçte olacaktır.

Aydın CÖMERT

 

 

Copyright © enyesilankara.org Tüm hakkı saklıdır.